Soğuk Havalarda Fotoğraf Çekiminde Dikkat

Blog

Soğuk Havalarda Fotoğraf Çekiminde Dikkat

Soğuk Havalarda Fotoğraf Çekiminde Dikkat

Blog Single

Sıfırın altındaki fırtınalı ve karlı havalarda çekim yapmak gerçekten zor. Bu tür hava koşullarının çekim yaparken hem kendiniz hem de kameranız için olumsuz etkileri olabilir. Bu sebeple bu tür hava koşullarının kamera, lens ve diğer ekipmanlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu bilmek ve bunun üzerine önlem almak daha uzun süreler çekim yapmanıza ve ekipmanınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

1- Pillerinizi Sıcak Tutun

Bildiğiniz gibi bir çok fotoğraf makinesi Lithium-Ion piller kullanır. Bu tür piller ortam sıcaklığından direkt olarak etkilenirler. Örneğin çok soğuk bir havada çekim yaparken piller çantanızdaysa muhtemelen pillerinizin ömrü yarı yarıya azalacaktır. Bu sebeple soğuk havalarda daha uzun çekim yapmak ve pillerinizin ömrünü uzatmak için pillerinizi sıcak tutun.

Pillerinizi çanta yerine iç ceplerinizden birine koyarsanız vücut sıcaklığınız pillerinizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. 

2- Manuel Modda Çekim Yapın

Karlı alanların çekimlerini gerçekleştirirken her yer beyaz olduğu için kamera otomatik modlarda çoğu zaman pozlamayı doğru yapamaz. Bu sebeple karlı alanların çekimlerinde mutlaka manuel mod kullanın ve beyaz ayarını kendiniz ayarlayın.

3- Yanınızda Hava Geçirmeyen Torbalar Bulundurun

Bildiğiniz gibi sıcak ortamdan soğuk ortama yada soğuk ortamdan sıcak ortama geçildiğinde buğu oluşur. Bu yoğunlaşma etkisi fotoğraf makinelerimizde de olur ve makinemizin sensöründen lensin merceklerine kadar bir çok elemente olumsuz etki eder. Bu sebeple bu tür havalarda iç mekandan dış mekana geçerken makine ve lenslerinizi hava geçirmez (ziplock) torbalara koyun. Makinenizi bu tür torbalara koyduğunuzda yoğunlaşma etkisi torbanın dışında toplanacak ve ekipmanlarınıza ulaşmayacaktır. Eğer bu tür torbalar kullanmadıysanız ve makinenizde buğu oluştuysa çok korkmayın makinenizi çalıştırmadan 5-10 dakika bekleyin buğu kendiliğinden yok olacaktır.

4- Fotoğraf Makinenizi Soğuk Tutun

Fotoğraf makineleri sıcağı pek sevmez. Özellikle dslr türü makinelerde sensörün soğuk olması daha uzun video kaydı yapmanıza ve makinenizin işlevlerini daha rahat gerçekleştirmesi anlamına gelir bu sebeple pillerinizi sıcak, makinenizi soğuk tutmanızda fayda var.

5-Karbon Fiber Tripod Kullanın

Alüminyum tripodlar, karbon fiber tripodlara göre soğuğu daha fazla iletir bu sebeple aşırı soğuk havalarda alüminyum tripodları tutmak ve taşımak işkence haline gelebilir hatta ellerinizde soğuk ısırığı denilen yaralara bile sebep olabilir. Bu sebeple soğuk havalarda çekim yaparken karbon fiber tripod yada monopod kullanın. Eğer bir karbon fiber tripodunuz yoksa alüminyum tripodunuzun tutacak kısımlarını süngerle kaplayabilirsiniz.

6- Eldiven Kullanın

Tabii soğuk hava koşullarından korunmak denildiğinde akla ilk gelen giysi eldivendir fakat fotoğraf çekerken yün eldiven giymeniz makinenizin elinizden kaymasına ve tuşlara tam basamamanıza sebep olur. Bu sebeple daha ince mümkünse su geçirmeyen %50 yün %50 lateks eldivenleri tercih edin.

7- Çantanızı Koruyun

Bir çok fotoğraf makinesi çantasın su geçirmez özelliğe sahip değildir. Dolayısıyla karlı ve yağışlı havalarda çantanız ve ekipmanlarınız ıslanıp zarar görebilir. Bu sebeple su geçirmez özelliğe sahip çanta tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Tabii bu tür çantaların fiyatları biraz fazladır. Eğer bütçeniz bu tür çantalara yetmiyorsa içerisinde su geçirmez kılıf bulunduran çantaları da tercih edebilirsiniz. Bu tür çantalar ceplerinin birinde su geçirmez bir torba bulundurur. Yağış başladığında bu torbayı çıkarıp çantanızı sararak ekipmanlarınızı koruyabilirsiniz. Eğer bu tür bir çanta da elinizde yoksa o zaman çantanızı naylon bir poşetle sarmanız yine ekipmanlarınızı yağıştan koruyacaktır.

Derecelendir:
Konu Etiketleri:
Sosyal Medyada Paylaş:
Posted by John Doe
Image
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Dolores, eveniet, eligendi et nobis neque minus mollitia sit repudiandae ad repellendus recusandae blanditiis praesentium vitae ab sint earum voluptate velit beatae alias fugit accusantium laboriosam nisi reiciendis deleniti tenetur molestiae maxime id quaerat consequatur fugiat aliquam laborum nam aliquid. Consectetur, perferendis?

Öne Çıkan Yazılar:

0 Yorum

Yorum Yap